Galvos skausmas nėštumo metu: ką svarbu žinoti?

Galvos skausmas nėštumo metu Freeograph | Shutterstock.com

Nėštumo metu apie 40 proc. moterų kamuoja galvos skausmas ir migrena.

Dauguma galvos skausmų nėštumo metu yra pirminio tipo. Tai reiškia, kad skausmas atsiranda savaime ir tai nėra nėštumo komplikacijų požymis. Antrinio tipo galvos skausmas atsiranda dėl nėštumo komplikacijų, pavyzdžiui, dėl per aukšto kraujospūdžio.

Galvos skausmo nėštumo metu priežastys

Galvos skausmo priežastys pirmąjį nėštumo trimestrą

Pirmąjį nėštumo trimestrą organizme vyksta intensyvūs pokyčiai, galintys sukelti galvos skausmą:

Kitos galvos skausmo pirmąjį nėštumo trimestrą priežastys:

Galvos skausmo priežastys antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestrais

Galvos skausmas nėštumui įsibėgėjus gali atsirasti dėl įvairių priežasčių:

Kai kurios būklės antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestrais gali būti ypač pavojingos. Pavyzdžiui, galvos skausmą gali sukelti aukštas kraujospūdis, pasireiškiantis po 20 nėštumo savaitės. Jam esant gali nebūti jokių simptomų, todėl bent kartą per dieną nėščiosioms rekomenduojama matuoti kraujo spaudimą.

Nėštumo metu aukštas kraujospūdis siejamas su didesne insulto, preeklampsijos, eklampsijos, priešlaikinio gimdymo, placentos atsiskyrimo rizika, vaisiui gali pristingti deguonies, gali gimti mažesnio svorio naujagimis ir kt.

Kitos galvos skausmo priežastys nėštumo metu:

 • sinusitas;
 • žemas kraujo spaudimas;
 • kraujo krešuliai;
 • kraujavimas;
 • smegenų auglys;
 • aneurizma;
 • insultas;
 • širdies ligos ar ydos;
 • meningitas ar encefalitas.

Galvos skausmo nėštumo metu gydymas

Nėštumo metu prieš pradedant vartoti įprastus vaistus nuo galvos skausmo reikėtų pasitarti su gydytoju. Negalima vartoti ibuprofeno ir aspirino. Skausmą malšinantys vaistai gali pakenkti besivystančiam vaisiui, ypač pirmąjį nėštumo trimestrą. Skausmui malšinti nėštumo metu rekomenduojama vartoti paracetamolį, tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad ir jis gali sukelti šalutinį poveikį.

Galvos skausmui mažinti gydytojai gali rekomenduoti natūralesnius būdus:

 • gerti daugiau vandens;
 • daugiau ilsėtis;
 • naudoti šaldomuosius arba šildomuosius kompresus;
 • pasitelkti masažą;
 • mankštintis, atlikti tempimo pratimus;
 • išbandyti eterinius aliejus (tinka pipirmėčių, rozmarinų, ramunėlių) ir kt.

Jei nėštumo metu skauda galvą, kada būtina kreiptis į gydytoją?

Skubiai kreiptis į gydytoją reikėtų, jei atsirado šie simptomai:

 • karščiavimas;
 • pykinimas ir vėmimas;
 • sutriko regėjimas (neryškus matymas);
 • skausmas tapo ypač stiprus;
 • skausmas trunka ilgiau nei kelias valandas;
 • galvos skausmas kartojasi labai dažnai;
 • moteris alpsta, vargina kiti priepuoliai.