Nėštumo DUK: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Dažniausi klausimai nėštumo metu, nėščia moteris Natalia Deriabina | Shutterstock.com

Visoms besilaukiančioms moterims, ypač, jeigu nėštumas pirmasis, kyla aibė klausimų. Ką galima ir ko negalima daryti, kai laukiesi? Pateikiame atsakymus į nėštumo metu dažniausiai kylančius klausimus - ši paprasta atimintinė tikrai pravers kiekvienai būsimai mamai.

Vaistų vartojimas ir sveikatos priežiūra nėštumo metu

Kokius maisto papildus vertėtų vartoti nėštumo metu?

Svarbiausia nėščiosioms skirtų maisto papildų sudedamoji dalis yra folio rūgštis. Ji net vadinama „nėščiųjų vitaminu“. Folio rūgštis būtina normaliai nėštumo eigai ir vaisiaus vystymuisi, jos stoka siejama su didesne persileidimo, priešlaikinio gimdymo rizika, placentos atšoka, didesne apsigimimų tikimybe, mažu vaisiaus svoriu ir kt.

Nėščiosios taip pat neretai stokoja geležies, joms diagnozuojama nėščiųjų anemija.

Nėštumo metu nederėtų vartoti „paprastų“, t.y. ne nėščiosioms skirtų maisto papildų, nes juose esantys vitaminų ir mineralinių medžiagų kompleksai, jų koncentracija gali būti ne tik ne optimali nėštumo metu, bet ir žalinga. Pavyzdžiui, vitamino A perdozavimas siejamas su kai kuriais apsigimimais.

Plačiau skaitykite:

Kokių vaistų negalima vartoti nėštumo metu?

Nemažą dalį „kasdieniškų“ vaistų nėštumo metu vartoti galima, tačiau dėl bet kokių vaistų nėštumo metu visuomet reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Dalis vaistų nėštumo metu yra pavojingi. Pavyzdžiui, sulfanilamidas (priešuždegiminis vaistas, antibiotikas), acetilsalicilorūgštis (aspirinas), fenobarbitalis (vaistas nuo epilepsijos), kai kurie hormonai, šlapimą varantys vaistai, vaistai vėžio gydymui ir kt.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima vartoti vaistus nuo skausmo?

Jei prireikia malšinti skausmą arba „numušti“ nėštumo metu pakilusią temperatūrą, dažniausiai rekomenduojama vartoti paracetamolį.

Aspiriną nėštumo metu galima vartoti tik nurodžius gydytojui.

Ibuprofenas, skirtingų šaltinių duomenimis, arba nerekomenduojamas viso nėštumo metu, arba nurodoma, kad jį saugu vartoti pirmojo ir antrojo nėštumo trimestrų metu.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima vartoti antibiotikus?

Nemažai antibiotikų yra saugūs vartoti nėštumo metu: penicilinai (įskaitant amoksiciliną ir ampiciliną), cefalosporinai (įskaitant cefaklorą ir cefaleksiną), klindamicinas, eritromicinas.

Nėštumo metu nesaugu vartoti šiuos antibiotikus: tetraciklinai, fluorochinolonai, streptomicinas, kanamicinas, aminoglikozidai, metronidazolas, sulfonamidai.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima vartoti vaistus nuo alergijos?

Absoliuti dauguma vaistų nuo alergijos yra saugūs nėštumo metu, tačiau dėl jų vartojimo ir tikslaus dozavimo reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Nėštumo metu saugu vartoti vaistus nuo alergijos, kurių sudėtyje yra difenhidraminas, loratidinas, cetirizinas, guaifenesinas, oksimetazolinas (vaistą galima vartoti tik trumpą laiką, t. y. iki trijų dienų) ir kt.

Viena iš vengtinų medžiagų yra dekongestantas pseudoefedrinas. Vartojant jį pirmąjį nėštumo trimestrą gali pasitaikyti tam tikrų apsigimimų.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima vartoti antidepresantus?

Kai kurie antidepresantai yra žalingi besivystančiam vaisiui, tad planuojant nėštumą arba vos sužinojus, kad pastojote, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ir įsitikinti, kad vartojami vaistais yra saugūs. 

Nėštumo metu nerekomenduojama vartoti citalopramo, escitalopramo, sertralino, fluoksetino ir kt.

Ar nėštumo metu galima gerti žolelių arbatas ar vartoti žolelių preparatus?

Patikimų nėščiųjų fitoterapijos tyrimų iki šiol nėra daug, todėl dažnai vaistažolių nėštumo metu apskritai nerekomenduojama vartoti.

Neigiamo poveikio nėščiosioms neturėtų daryti šios vaistažolės: vaistinis valerijonas, vaistinė medetka, kiaulpienės, gyslotis.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima skiepytis?

Nėščiųjų Lietuvoje negalima skiepyti gyvomis susilpnintomis vėjaraupių, raudonukės, tymų, epideminio parotito (vadinamosios kiaulytės), geltonosios karštligės vakcinomis.

Nėštumo metu galima ir rekomenduojama skiepytis vakcinomis nuo gripo, kokliušo, COVID-19.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu saugu daryti rentgeną?

Rentgeno tyrimas nėštumo metu nėra laikomas saugiu. Spinduliuotė tam tikromis aplinkybėmis gali pakenkti vaisiui, o labai retais atvejais – netgi sukelti apsigimimus.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima taisyti dantis?

Nėštumo metu ne tik galima, bet ir būtina taisyti dantis ir rūpintis burnos higiena.

Manoma, kad odontologinės problemos prisideda prie ketvirtadalio visų priešlaikinių gimdymų ir su jais susijusių kūdikio sveikatos sutrikimų.

Plačiau skaitykite:

Nėščia moteris valgo obuolį

Ground Picture | Shutterstock.com

Maistas ir gėrimai nėštumo metu

Ar nėštumo metu galima valgyti mėsą?

Mėsą ir įvairius mėsos gaminius nėštumo metu valgyti galima, tačiau svarbu, kad jie būtų tinkamai termiškai apdoroti. Nėštumo metu patariama vengti žalios mėsos patiekalų, vytintų ir šalto rūkymo mėsos gaminių. 

Termiškai neapdorotuose maisto produktuose, gaminiuose gali būti patogenų, sukeliančių nėščiosioms pavojingas ligas, pavyzdžiui, listeriozę, toksoplazmozę.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu saugu valgyti visus pieno produktus?

Listeriozė, toksoplazmonė ir kitos ligos plinta ne tik per termiškai neapdorotą ar netinkamai apdorotą mėsą, bet ir per nepasterizuotą pieną ir nepasterizuotus pieno produktus (pavyzdžiui, sūrius iš nepasterizuoto pieno).

Tad nėštumo metu verčiau atsisakyti nepasterizuoto pieno ir jo gaminių.

Ar nėštumo metu galima valgyti žuvį?

Jūros gėrybėse randama sąlyginai daug gyvsidabrio, darančio neigiamą įtaką kūdikio vystymuisi. Jo itin daug susikaupia plėšriose jūrinėse žuvyse, pavyzdžiui, tune, kardžuvėje, jūriniuose ešeriuose ir pan. Šias žuvis vartoti reikėtų saikingai. Pavyzdžiui, specialistai rekomenduoja besilaukiančioms moterims valgyti ne daugiau kaip 150–200 g šviežio tuno per savaitę.

Žalioje ar termiškai netinkamai apdorotoje žuvyje, jūrų gėrybėse gali būti įvairių patogenų. Tad jeigu valgote žuvį ar jūrų gėrybes, jas reikėtų tinkamai termiškai apdoroti.

Ar nėštumo metu galima gerti kavą, arbatą?

Atsargiausiai kavą ir kitus kofeino turinčius gėrimus reikėtų vartoti nėštumo pradžioje – pirmąjį trimestrą. Tuo metu rekomenduojama arba visiškai atsisakyti kofeino turinčių gėrimų, arba apsiriboti 1 silpnos kavos puodeliu.

Kofeinas stimuliuoja, todėl gali paspartinti širdies rimtą ir tuo pačiu padidinti kraujospūdį. Nėščiųjų hipertenziją (aukštą kraujo spaudimą) turinčioms moterims kavos reikėtų atsisakyti arba stipriai riboti jos kiekį. Kofeinas gali sukelti nemigą, padidinti nervingumą, gali imti kamuoti rėmuo (padidėjęs skrandžio rūgštingumas) ir kt.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima gerti šulinio vandenį?

Šulinių ir gręžinių vandenyje gali būti nitratų, pavojingų nėščiosioms. Tad reikėtų gerti ir maisto ruošimui naudoti tik ištirtą šulinių vandenį.

Nėščioms moterims, taip pat šeimoms, kuriose auga kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, šulinių vandens tyrimai atliekami nemokamai.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu saugu vartoti prieskonius?

Didžioji dalis prieskonių nėštumo metu nėra pavojingi dėl to, kad jų suvartojama labai nedideliais kiekiais.

Nėštumo metu rekomenduojama privengti arba saikingiau maistą gardinti rozmarinu, šafranu, cinamonu, imbieru, kardamonu ir gvazdikėliais.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima vartoti gazuotus gėrimus?

Gazuoti gėrimai nėštumo metu tikrai nėra pavojingi ar nerekomenduojami, tačiau jie gali suintesyvinti kai kuriuos nėščiosioms būdingus negalavimus.

Gazuoti gėrimai gali dirginti skrandžio ir stemplės, burnos gleivines (ypač jeigu jos sudirgusios dėl vėmimo). Gazuoto vandens ir gėrimų nepatariama gerti, kai graužia rėmuo, kyla rūgštys. Nuo gazuotųjų gėrimų intensyviau kaupiasi dujos, todėl nėščiąsias gali pradėti varginti pilvo pūtimas ir kt.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima vartoti alkoholį?

Nepaisant kartais pasigirstančių nuomonių, medikai ir mokslininkai sutaria, kad nėštumo metu saugaus alkoholio kiekio nėra, t.y. nėštumo metu alkoholio vartoti nederėtų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia duomenis, kad iš 1000 naujagimių 1–3 gimsta su sunkia alkoholio padaryta žala - vaisiaus alkoholiniu sindromu.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima rūkyti? 

Medikų nuomone, jei įmanoma, rūkyti mesti būsimoji mama turėtų vos sužinojusi apie nėštumą (o idealiu atveju - planuojant pastojimą).

Rūkymas nėštumo metu siejamas su vaisiaus augimo sulėtėjimu, sąlygotu prastesniu jo aprūpinimu deguonimi ir maisto medžiagomis. Rūkymas taip pat padidina placentos komplikacijų, priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo riziką. Rūkymas nėštumo metu siejamas su 20–30 proc. padidėjusia tikimybe, kad rūkančių moterų naujagimiai turės apsigimimų – nesuaugusią lūpą ar gomurį, netinkamai išsivysčiusią šlapimo sistemą ir kt.

Plačiau skaitykite:

Nėščia moteris masažas

Africa Studio | Shutterstock.com

Grožio procedūros nėštumo metu

Ar nėštumo metu galima darytis manikiūrą ir pedikiūrą?

Taip, manikiūrą ir pedikiūrą nėštumo metu atlikti galima.

Svarbu įsitikinti, kad salone užtikrinamos higienos normos, naudojami instrumentai yra nauji arba tinkamai dezinfekuojami (meistrė turėtų juos išpakuoti jums matant).

Jeigu yra galimybė, vertėtų rinktis saugesnius nagų lakus be pavojingų medžiagų: dibutilftalato (Dibutyl phthalate, DBP), difenilfosfato (Diphenyl phosphate), trifenilfosfato (Triphenyl phosphate), formaldehido (Formaldehyde), tolueno (Toluene), acetono (Acetone, Propanone), di-HEMA trimetildikarbamato (Di-HEMA Trimethylhexyl dicarbamate), dioksino (Dioxin), HEMA (Hydroxyethylmethacrylate), Oktinoksato (Octinoxate, Octyl methoxycinnamate, OMC), PEG-12 dimetikono (PEG-12 Dimethicone).

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima dažyti plaukus?

Atlikti tyrimai rodo, kad plaukų dažymas nekenkia, tačiau pasitaiko rekomendacijų šią grožio procedūrą perkelti į antrąjį nėštumo trimestrą, kuomet paaugęs vaisius tampa atsparesnis aplinkos poveikiui.

Be to, antrąjį nėštumo trimestrą įprastai pasibaigia nėštumo pradžioje daugelį kamuojantis pykimas bei šleištulys, kurį intensyvus plaukų dažymo priemonių kvapas gali sustiprinti.

Ar nėštumo metu galima darytis veido kaukes ir veido procedūras?

Taip, nėštumo metu galima darytis veido kaukes ir kitas veido procedūras, tačiau reikėtų atsižvelgti į tai, kad nėštumo metu oda gali būti jautresnė ir net ir įprastos, išbandytos priemonės gali išprovokuoti nepageidaujamą poveikį.

Svarbu prisiminti, kad nėštumo metu dažnai pasireiškia odos hiperpigmentacija, t.y. padidėja pigmentinių dėmių susidarymo tikimybė. Stiprios koncentracijos priemonės, rūgštiniai valikliai, šveitikliai, intensyvios odos priežiūros ir jauninimo procedūros, odos hiperpigmentaciją gali dar labiau suintensyvinti, tad nėštumo metu vertėtų rinktis švelnesnes priemones bei procedūras. Jeigu nėštumo metu naujamos „stipresnės“ priemonės ar atliekamos intensyvesnės procedūros, po jų būtina pasirūpinti efektyvia odos apsauga nuo saulės.

Ar nėštumo metu galima degintis?

Nėštumo metu gali pasireikšti hiperpigmentacija – atsirasti ar išryškėti pigmentinės dėmės, dažniausiai atsirandančios ant veido, kaklo, pečių ir pilvo.

Saulės poveikis turi didelę įtaką pigmentinių dėmių atsiradimui, tad nėštumo metu verčiau nesideginti arba tą daryti labai saikingai.

Ypač reikėtų saugoti veido odą, nes viena dažniausių hiperpigmentacijos formų nėštumo metu yra vadinamoji „nėščiosios kaukė“. Tai įvairios formos, pavienės arba susiliejančios pigmentinės dėmės, atsirandančios ant veido (ypač kaktos, skruostų srityse), kartais ir ant kitų saulei atvirų vietų, pavyzdžiui, kaklo, dekoltė, pečių.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima eiti į pirtį, maudytis kubile?

Šiluma gali numalšinti nugaros skausmą ir kitus nėštumo negalavimus, tačiau pirtis nėštumo metu ar maudynės karštame kubile siejami su įvairiomis rizikomis.

Stiprus karštis gali sukelti hipertermiją. Pirmą trimestrą patyrus hipertermiją didėja apsigimimų, pavyzdžiui, skilvelio pertvaros defekto ar atviro arterinio latako rizika. Pirmąjį nėštumo trimestrą kaitinantis labai karštoje pirtyje didėja ir persileidimo rizika ir t.t.

Dėl ėjimo į pirtį geriausia pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

Nusprendus kaitintis pirtyje arba karšto vandens kubile, tą daryti reikėtų saikingai, neilgai, dažnai darant pertraukėles ir stebint savo savijautą.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima gulėti karštoje vonioje?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nėščiąsias ragina vengti per karštų vonių. Maudynių metu vandens temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei 36–37°C. Mirkti vonioje reikėtų ne ilgiau nei 10–15 minučių.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima darytis masažą?

Masažas nėštumo metu gali būti labai naudingas, nes jis gali padėti sumažinti skausmus, kūno įtampą, atpalaiduoti, raminti, pagerinti sutrikusio miego kokybę, sumažinti kojų mėšlungio atvejų dažnį ir kt.

Nėštumo metu (ypač nėštumo pradžioje) vertėtų rinktis patyrusį, kvalifikuotą meistrą, mokantį atlikti nėščiųjų masažą. Pavyzdžiui, manoma, kad pėdose bei čiurnose yra taškų, kurių intensyvi stimuliacija gali paskatinti priešlaikinius gimdos susitraukimus.

Jeigu nėštumas yra rizikingas, dėl masažo vertėtų pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju. Masažas nerekomenduojamas, jeigu nustatyta arba gresia preeklampsija, persileidimas, priešlaikinis gimdymas, nėščioji serga diabetu, jos kraujospūdis padidėjęs ir kt.

Plačiau skaitykite:

Nėščia moteris dirba kompiuteriu

G-Stock Studio | Shutterstock.com

Buitis ir gyvenimo būdas nėštumo metu

Ką reikėtų žinoti dirbančioms nėščiosioms?

Lietuvos Respublikos Darbo kodekse ir kituose įstatymuose yra įtvirtintos tam tikros nėščiųjų teisės, taip pat nurodoma, kad darbdavys turi „gerbti darbuotojo šeimyninius įsipareigojimus“ ir turi svarstyti darbuotojo prašymus, susijusius su šių pareigų vykdymu.

Pavyzdžiui, nėščios moterys turi teisę dirbti sutrumpintą darbo dieną (savaitę), gali prašyti 1/5 laiko dirbti nuotoliniu būdu (jeigu darbo pobūdis tam tinkamas), darbdavys be jų sutikimo negali jų siųsti į komandiruotes ar skirti dirbti naktį, viršvalandžius, budėti, nėščiosioms privalo būti leidžiama pasitikrinti sveikatą darbo metu, už tą laiką mokant darbo užmokestį ir kt.

Plačiau skaitykite:

Kada galima išeiti į nėštumo ir gimdymo atostogas (dekretą)?

Nėštumo ir gimdymo atostogos (NGA), populiariai dar vadinamos dekretinėmis, yra 126 kalendorinių dienų atostogos, į kurias galite išeiti, kai nėštumui sueina 30 savaičių – tai yra 70 dienų iki numatomos gimdymo datos.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima sportuoti?

Sportas nėštumo metu yra labai naudingas ir gali padėti išvengti daugelio negalavimų, tačiau labai svarbu pasitarti su gydytoju.

Gydytojas gali rekomenduoti susilaikyti nuo sporto nėštumo pradžioje ar viso nėštumo metu, jeigu nėštumas yra rizikingas, pavyzdžiui, jei kamuoja aukštas kraujospūdis, preeklampsija, yra įvairių placentos patologijų (placentos atšoka, placentos pirmeiga) ir kt.

Nėštumo metu rekomenduojama vengti kontaktinių ir ekstremalaus sporto šakų, taip pat sporto šakų, kuomet yra didesnė rizika nukristi ir susižeisti (pavyzdžiui, važiavimas dviračiu, riedučiais, čiuožimas pačiūžomis).

Kodėl nėštumo metu nederėtų valyti katės tualeto?

Po kontakto su kačių išmatomis yra rizika susirgti nėščiosioms ir besivystančiam vaisiui pavojinga liga  - toksoplazmoze. Tad nėštumo metu katės kraiko dėžutės valymu turėtų užsiimti kiti šeimos nariai.

Ar lytiniai santykiai nėštumo metu yra saugūs?

Jei nėštumą prižiūrintis gydytojas nenurodė kitaip, seksas nėštumo metu (iki pat gimdymo dienos) yra visiškai saugus.

Gydytojas gali rekomenduoti susilaikyti arba apriboti lytinius santykius, jeigu yra kraujingų išskyrų, buvo nustatyta placentos pirmeiga, jau pasišalino gleivių kamštis ir kt.

Plačiau skaitykite:

Ar nėštumo metu galima naudoti buitinę chemiją?

Taip, absoliuti dauguma šių priemonių saugios, tačiau intensyvus jų kvapas gali erzinti, sukelti pykinimą, tad rinkitės neutralesnio kvapo ar bekvapes valymo priemones, tvarkykite namus atvėrusios langus.

Susiję straipsniai

Koks buvo Viktorijos Siegel-Suodaitės nėštumas?

Simonui paklausus, ar buvo lengva šiuo laikotarpiu, Laurynas atsiduso: „Visko buvo.“ Vyras prisipažino, kad matyti kasdienę toksikozę lengva nebuvo.

MAMŲ ISTORIJOS. Kaip aš sužinojau, kad laukiuosi

Kokių tik nebūna tų netikėtų pastojimo istorijų. Gyvenimas yra kupinas siurprizų, kurie kartais gali pranokti įdomiausius filmų bei serialų siužetus.

Rentgeno tyrimas nėštumo metu: ar saugu?

Rentgeno tyrimas nėštumo metu nėra laikomas saugiu. Jis ypač pavojingas pirmojoje nėštumo pusėje.